facebook_pixel

Utbetaling av feriepenger i januar

Enkelte arbeidstakere ønsker å få utbetalt feriepengene i januar, for eksempel for å betale en sydenferie mens prisene er lave. Det kan de ikke kreve.

Kilde: Knut Arild Vold,  journalist hos Infotjenester

Flere arbeidsgivere opplever i begynnelsen av året at arbeidstakere ber om å få utbetalt feriepengene allerede nå, for selv å spare pengene til de skal avvikle ferien senere på året.

Les også: Må kontakte sjefen ved sykdom i ferien

Flere av medlemmene i fagforumet skriver at de er fleksible med arbeidstakere som ber om det, og gjør feriepengeutbetalingen i januar eller februar.

Det har de ikke hjemmel til å gjøre, understreker Infotjenesters arbeidsrettsjurist Hans Gjermund Gauslaa.

– Det er ingen hjemmel i ferieloven til å betale ut feriepengene på forskudd. Feriepenger skal etter ferielovens §11 (1) betales ut når ferien avvikles. Eventuelt kan arbeidsgiver velge å gjøre feriepengeutbetalingen samlet, vanligvis i juni. Arbeidsgivere bør derfor vise til ferieloven, og si at det ikke er hjemmel til å betale ut feriepenger på forskudd, sier Gauslaa.

LAST NED GRATIS FERIEPLANLEGGER HER…

 

Forskudd på lønn gir trekkplikt

Men hva om arbeidsgiver utbetaler forskudd på lønn i stedet for feriepenger?

Arbeidsrettslig er det helt i orden å gjøre en avtale om å betale ut lønnsforskudd i januar, men det skal da trekkes skatt av utbetalingen.

– Lønn skal regnes som skattepliktig inntekt på utbetalingstidspunktet, eller på det tidligere tidspunkt da det oppstår en reell adgang for arbeidstaker til å få pengene utbetalt. Forskudd på lønn regnes som skattepliktig inntekt på det tidspunkt arbeidstaker mottar beløpet. Dette gjelder selv om lønnen ikke er opptjent/arbeidet ikke er utført, sier Infotjenesters økonomirådgiver Øivind Elvestad.

Les også: Feriepenger ved streik eller permittering

Arbeidsgiver må derfor innrapportere beløpet på a-meldingen for den måneden forskuddet utbetales.

Dersom arbeidsgiver har ønske om å gjøre opp forskuddet gjennom å trekke beløpet fra de feriepengene som senere skal utbetales, f. eks. i juni, så må arbeidsgiver også inngå en skriftlig avtale med arbeidstaker om trekk i feriepengene. Dette kravet til skriftlig avtale følger av arbeidsmiljøloven § 14-15 andre ledd.

Temaet har vakt stort engasjement i Infotjenesters fagforum.

 

Når arbeidstakeren slutter i jobben

Når arbeidstakeren slutter i jobben i løpet av ferieåret, stiller det seg annerledes. Da skal feriepengeutbetalingen i utgangspunktet gjøres i forbindelse med avslutningen av arbeidsforholdet.

– Der arbeidstaker slutter i jobben står det i ferieloven § 11 nr. 3 at alle opptjente feriepenger skal utbetales siste vanlige lønningsdag før fratreden. Arbeidsgiver kan derfor utbetale feriepengene det året arbeidsforholdet opphører, selv om arbeidstaker ønsker å få feriepengene året etter. Dersom arbeidsgiver og arbeidstaker er enige om å vente med utbetalingen til neste år er det lagt til grunn at dette er i orden ifht. ferieloven, sier Hans Gjermund Gauslaa.

Ved fratreden i 2017 kan feriepenger opptjent i 2016 utbetales trekkfritt. Feriepenger opptjent i 2017 som utbetales i 2017 må det derimot trekkes skatt av.

 

Relaterte artikler:
8 spørsmål om ferie
Skylder du dine ansatte millioner?
Dårlig ferieplanlegging skaper problemer

 

Del dette med dine kolleger eller venner: